
Cele mai bune 5 țesături ignifuge
Alegerea țesăturii ignifuge începe cu pericolul, nu cu greutatea. Iată cinci țesături XM FireLine, fiecare răspunsul potrivit pentru o altă sarcină.
De la o căptușeală de 120 g/m² la un softshell de înaltă vizibilitate de 310 g/m². Comparați-le dintr-o privire, apoi citiți pentru ce este construită fiecare.
| Ideală pentru | Cea mai ușoară | Universala | Diagonalul pentru lucrări la cald | Aramida pentru serviciile de urgență | Îmbrăcămintea exterioară pentru orice vreme |
| Fibră principală | 50% meta-aramidă, 50% viscoză FR | 55% modacrilic, 32% bumbac | 55% modacrilic, 44% bumbac | 93% meta-aramidă, 5% para-aramidă | 42% modacrilic, 29% bumbac, 19% PA FR |
| Caracteristici tehnice | EN ISO 11612, gestionarea umidității | EN ISO 11612, EN ISO 11611, EN ISO 20471, EN 13034, EN 1149-5, EN 61482-1-1 | EN ISO 11612 incl. E3 stropi de metal topit, EN ISO 11611, EN 61482-2, EN 1149-5, EN ISO 20471 (HV Yellow) | EN ISO 11612, EN ISO 11611, EN 13034, EN 1149-5, EN 61482 | EN ISO 20471 înaltă vizibilitate, FR, rezistență la apă EN 343, arc electric |
| Greutate · țesătură | 120 g/m² · Pânză 1/1 | 255 g/m² · Rip-stop | 260 g/m² · Diagonal 2/1 | 210 g/m² · Diagonal 2/1 | 310 g/m² · Diagonal 2/1 |
| Culori | Gri melanj | Bleumarin #25-05, HV Yellow | HV Orange, HV Yellow, Bleumarin #126-09 | Vezi pagina produsului | HV Yellow, Bleumarin închis #126-08 |
| Preț | La cerere | La cerere | La cerere | La cerere | La cerere |

ARAVIS-120
ARAVIS-120 este o căptușeală subțire, ușoară și ignifugă inerent, creată pentru echipamentul pompierilor, unde face parte din echipamentul de intervenție cu patru straturi.
Amestecul de aramidă și viscoză este foarte durabil și oferă un nivel ridicat de protecție termică, iar țesătura transportă transpirația departe de piele. Confortul vine din greutate: la 120 g/m² adaugă protecție fără volum.
120 g/m² · 50% M-Aramidă, 50% Viscoză FR · Pânză 1/1 · EN ISO 11612

SIRENA-255
Un singur material rip-stop pentru mai multe riscuri. SIRENA-255 deține certificate EN ISO 11612, EN ISO 11611, EN ISO 20471, EN 13034 și EN 1149-5, plus EN 61482-1-1 pentru expunerea la arc electric.
Cei 32% bumbac asigură respirabilitate în ture lungi, iar proprietățile se mențin până la 50 de spălări industriale la 75 °C. În HV Yellow adaugă vizibilitate protecției la flacără, într-un singur strat.
255 g/m² · 55% Modacrilic, 32% Bumbac, 7% PA FR, 5% P-Aramidă, 1% AS · Rip-stop · 50 × 75 °C

DEVON-260
DEVON-260 combină ignifugarea inerentă cu durabilitatea diagonalului. Cei 55% modacrilic integrează protecția în fibră, fără tratament de suprafață, iar EN ISO 11612 acoperă E3, cea mai înaltă clasă de protecție împotriva stropilor de metal topit.
Structura diagonală rezistă la propagarea ruperii acolo unde materialul se agață și uzura este constantă, cei 44% bumbac asigură respirabilitate în schimburile solicitante, iar fibra antistatică ajută în atmosfere potențial explozive. În HV Yellow, proprietățile de înaltă vizibilitate EN ISO 20471 sunt certificate după 50 de spălări casnice la 60 °C.
260 g/m² · 55% Modacrilic, 44% Bumbac, 1% AS · Diagonal 2/1 · 50 × 60 °C

ARTEX-210
ARTEX-210 este o țesătură aramidică ignifugă inerent pentru echipament de protecție și de intervenție: servicii de urgență, pompieri, forțe speciale, uniforme navale și combinezoane de zbor, precum și salopete FR pentru industria petrolului, gazelor, chimică și energetică.
Protecția termică nu se spală, țesătura este foarte durabilă și rezistentă la abraziune, iar firul antistatic de carbon integrat ajută la prevenirea acumulării de electricitate statică. A fost testată după 50 de cicluri de spălare la 60 °C la AITEX, în Spania.
210 g/m² · 93% M-Aramidă, 5% P-Aramidă, 2% AS · Diagonal 2/1 · 50 × 60 °C

FR SOFTSHELL-310
Primul softshell FR inerent cu protecție de înaltă vizibilitate integrată conform EN ISO 20471. FR SOFTSHELL-310 reunește rezistența la intemperii, respirabilitatea și protecția permanentă la flacără într-un singur material, deci nu mai este nevoie să suprapuneți o haină non-FR peste straturile de bază FR.
Finisajul hidrofug (EN 343) menține lucrătorii uscați, cei 4% fibră elastică elastolefină (EOL) permit mișcarea naturală, iar PA FR cu para-aramidă prelungesc durata de viață a articolului. Certificat după 50 de spălări industriale la 60 °C.
310 g/m² · 42% Modacrilic, 29% Bumbac, 19% PA FR, 5% P-Aramidă, 4% EOL, 1% AS · Diagonal 2/1 · EN ISO 20471
